Uvolnění schválila vláda v úterý, kdy byl ještě v úřadu bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ve středu ho vystřídal Arenbeger a ještě v pátek brzy odpoledne na tiskové konferenci potvrdil, že se bude moci shromažďovat více lidí a bude v těchto skupinách povolený sport venku. Vyjádřil se, že se mu to z lékařského hlediska nepozdává a o pět hodin později v pátek vpodvečer řekl, že zvažuje zpřísnění.

Dnes potvrdil, že bude žádat vládu o omezení na dva lidi uvnitř i venku, které platí nyní za nejtvrdšího lockdownu. Chce tak učinit, přestože v neděli skončí nouzový stav a od pondělka se bude Česko řídit pandemickým zákonem. Ten neumožňuje do takové míry omezit setkávání lidí a to si uvědomuje i ministr. "Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může," řekl v pátek.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Ministr zdravotnictví Arenberger: Vládě navrhnu omezení setkávání lidí

Po dnešním jednání s právníky zjistil, že by se mohlo opatření opřít o jinou právní normu. "My jsme to konzultovali nejen se skupinou MeSES, ale samozřejmě i s jejich právníky, našimi právníky, a dokonce i externími právníky. Nakonec jsme dospěli k názoru, že je to možno omezit nikoliv podle pandemického zákona, ale podle jiných zákonů, kterými se řídí ministerstvo zdravotnictví," řekl Radiožurnálu. Jeho opatření bude platné od pondělního rána, přestalo by platit, kdyby ho vláda nepotvrdila.

Sportovcům se Arenberger omluvil a doufal, že pochopí, že je to v zájmu udržení dětí ve školách. "Sportování je možné v menších skupinkách. Můžete si zahrát tenis jeden na jednoho. Týmový sport, kdy by si všichni zahráli se všemi, ještě nejde," řekl České televizi. O dalším uvolnění by se podle něj mohlo jednat zhruba za dva týdny.

Nemile zaskočené

Sportovní organizace jsou rychlým obratem nemile zaskočené. ČUS apeluje na vládu, aby dopad omezení shromažďování na děti a mládež zmírnila. "Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkaní rodiče s dětmi," uvedl pro ČTK předseda ČUS Miroslav Jansta.

"Mohou nám epidemiologové vysvětlit, jakou hrozbu představují venkovní organizované tréninky dětí, když se budou dodržovat veškerá opatření? Navíc budeme mít přehled o tom, kdo se jich účastní. Děti už nutně potřebují mít jiný program než školu! Chceme kontrolované a organizované tréninky namísto živelného pobíhání po hřištích a shlukování dětí v ulicích," dodal.

Očkovací centrum v hale O2 universum
Zdravotníci aplikovali už přes dva miliony dávek vakcíny. Epidemie zpomaluje

„Tohle je kocourkov a ať se nikdo nediví, že lidi odmítají disciplínu, když si z nich dělá stát blázny. Navíc z našeho pohledu je zákaz shromažďování lidí kontraproduktivní. Když už děti smějí ven a do školy, tak se budou shromažďovat nekontrolovaně, neorganizovaně a s daleko většími následky. V organizovaných skupinách pod vedeném trenérů by mohly děti při sportování dodržovat alespoň nějaké zásady epidemiologických opatření," řekl Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR.

Amatérský sport včetně toho mládežnického už více než rok skomírá. Na delší dobu byl uvolněn jen loni přes léto, ale 12. října se veškeré aktivity znovu uzavřely. Mělo to být na dva týdny, ale s výjimkou krátkého uvolnění před Vánoci to v pondělí potrvá půlrok. Sportovní organizace i odborníci varují, že především u dětí a mládeže je situace alarmující a není možné dál otálet.